понедельник, 13 апреля 2020 г.


Тема: Класифікація органічних сполук.
Поняття про явище ізомерії
та ізомери.
Цілі: формування ключових компетентностей:
-         Основні компетентності у природничих науках і технологіях;
-         Спілкування державною мовою;
-         Екологічна грамотність і здорове життя;
-         Уміння вчитися упродовж життя;
-         Ініціативність і підприємливість;
формування предметних компетентностей:
-         Формувати знання учнів про основні положення теорії будови органічних сполук, залежність властивостей речовин від складу і хімічної будови молекул, поняття про явище ізомерії та ізомери, ковалентні карбон – карбонові зв’язки, вміння пояснювати та наводити приклади до основних положень теорії хімічної будови органічних речовин О.М. Бутлерова;
-         Розвивати хімічну мову, логічне й екологічне мислення, вміння аналізувати;
-         Виховувати інтерес до вивчення хімії

Мета: Пояснити учням явище ізомерії, ознайомити з міжнародною
номенклатурою назв органічних сполук; сформувати уміння складати
 структурні формули за назвами речовин і давати назви речовинам у
відповідності до їх структурних формул.
Обладнання і матеріали: роздатковий матеріал
Базові поняття і терміни: ізомерія,ізомери,структурні формули, номенклатура
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV.Мотивація навчальної діяльності.
V. Вивчення нового матеріалу.
    1.Явище ізомерії.
    2.Складання структурних формул ізомерів.
    3. Назви ізомерів.
    4. Складання структурних формул речовин за їхніми назвами.
VІ.Перевірка засвоєних знань.
VІІ.Домашнє завдання:
П.П. Попель «Хімія» 11 клас §5 № 36,№39 ст.43
VІІІ. Підбиття підсумків уроку:
 Що таке ізомерія?
─ Які речовини називаються ізомерами?

Хід уроку.
І.  Організаційний етап.
ІІ. Фронтальне опитування.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
 1.Що таке органічна хімія?
 2.Які елементи входять до  складу органічних речовин?
 3.Який елемент входить в усі органічні речовини його валентність?
Мотивація навчальних знань учнів:
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо,чому два елементи – Гідроген і Карбон, які входять до складу органічних речовин - можуть утворювати таку велику кількість різних сполук і чому органічних сполук існує так багато.
ІV.Вивчення нового матеріалу
     1.Явище ізомерії .
Ізомерія – це таке явище, при якому можуть існувати кілька речовин з таким самим складом, з однаковою відносною молекулярною масою,але відрізняються за будовою молекул.
Усі атоми, які утворюють молекули органічних речовин, зв’язані в певній послідовності відповідно до їхніх валентностей
Карбон чотирьох валентний;
Гідроген одновалентний.
С7Н16 ─ гептан   (запис на дошці, учні записують в зошити).
      Н    Н   Н  Н  Н  Н    Н
       |      |     |    |    |     |     |
Н─С─С─С─С─С─С─С─Н
       |      |     |    |    |    |      |
       Н   Н   Н  Н  Н  Н    Н
Структурна формула показує:
─ склад речовини;
─ послідовне сполучення атомів в речовині;
─ валентність кожного атома.
СН3─СН2─СН2─СН2─СН2─СН2─СН3   напівструктурна формула
                               гептан
2. Написання формул ізомерів.
Правила складання назв алканів розгалуженої будови:
─Умолекулі знаходять найдовший (головний )карбоновий ланцюг і нумерують у ньому атоми Карбону. Нумерацію починають із того кінця ланцюга, до якого ближче перебуває замісник.
─Визначити назву кожного замісника.
─Назви замісників розміщують за алфавітом на початку назви сполуки. Перед назвою кожного замісника через дефіс указують номер атома Карбону, з яким сполучений замісник. Останньою записують назву алкану нерозгалуженої будови, молекула якого містить стільки атомів Карбону, скільки їх у головному ланцюзі.
─ За наявності кількох однакових замісників зазначають їх кількість, додаючи до назви замісника префікс (ди- або ді-, три-, тетра-),а перед ним указують номери відповідних атомів Карбону, розділені комами.
Порядок написання формул ізомерів:
─ з основного ланцюга поступово забираємо по одному  атому Карбону і переставляємо його в різні положення;
─ дописуємо біля атомів Карбону атоми Гідрогену так, щоб кожен карбон був чотирьохвалентний.

Радикали (замісники):
     СН3─метил
     С2Н5─етил
     С3Н7─пропіл
     С4Н9─бутил.

      1                2                3                4             5              6            
СН3      СН3 ─ СН ─ СН2─СН2─СН3     
                | 
              СН3       

2-метилгексан

      1                2                3                4             5              6            
СН3      СН3 ─ СН ─ СН2─СН2─СН3     
                           | 
                        СН3       
3-метилгексан

    1                   2                3                4             5                          
СН3      СН  ─ СН ─ СН2─СН3 
                |           | 
             СН3       СН3

2,3-диметилпентан             

    1                     2                3                4             5                          
СН3      СН ─ СН ─ СН2─СН3 
                |                     | 
             СН3               СН3

2,4-диметилпентан             

     
              СН3
    1                  2 |           3         4              5                          
СН3        С ─ СН ─ СН2─СН3 
                |            
             СН3      

2,2 - диметилпентан             

                        СН3
    1                  2         |3         4              5                          
СН3        С   С ─ СН2─СН3 
                         |            
                       СН3      

3,3 - диметилпентан             

2,2,3-триметилбутан

Складання структурних формул речовин за їхніми назвами:
1.     4 – метил – 2,3 - дихлоргептан
2.     2 – бром – 3 - метилоктан
3.     3,4,5 - триетилгептан
4.     4 – етил – 3,3 - диметилоктан
5.     2,2,3-триметилгептан
6.     3,3 – диетил – 4 – метилпентан
7.     5,5 – диметилоктан
8.     4,4,5 – триметилгептан
9.      4- етил –3,4 – диметилгексан
10.                       3 – етил – 2 – метилгексан;

VІ. Перевірка засвоєних знань.
Вправа №177, №180 ст.129 -130

VІІ. Домашнє завдання:

§30,31  завд.  № 160-163
VІІІ. Підбиття підсумків уроку:
─ Назвати ряд насичених вуглеводнів.
─ Що називають гомологами?
─ Які речовини назакуиваються ізомерами?
─ Яку валентність має Карбон в органічних сполуках?

Комментариев нет:

Отправить комментарий